Jak możesz znaleźć swoją drogę życia?

Jak możesz znaleźć swoją drogę życia?

Mimo że jeszcze nie mamy świąt, mam dla Ciebie prezent. Tym prezentem będzie będzie niezwykle potężne narzędzie, które bardzo szczegółowo opisałem w mojej nadchodzącej książce. Umożliwi ci ono wyjście z problemów typu: brak energii, apatia, brak celów w życiu. Za chwilę dowiesz się jak sprawić byś mógł realizować swoje marzenia oraz sprawić byś mógł zamienić je w rzeczywistość.

Żyjemy w masowej hipnozie. W dzisiejszym świecie ciężko byłoby znaleźć kogoś kto nie miałby wypranego mózgu przez media czy też społeczeństwo. Żyjemy w środowisku gdzie rodzice od najwcześniejszych lat mówią nam: „dziecko, chcemy dla ciebie dobrze, chcemy jak najlepiej, a ty póki co nie wiesz, nie znasz życia tak dobrze jak my, dlatego proszę rób co to Ci mówimy”. Rodzice bardzo często starają się nam uzmysłowić, że znają życie (tak jakby życie można było poznać). Nie mają pojęcia, że ich życie było kształtowane przez ich przekonania których usilnie starają się bronić często kosztem pasji młodych. Absolutnie nie zdają sobie sprawy z krzywdy jaką mogą wyrządzić swojemu dziecku. Nie mają pojęcia iż rezygnowanie z własnych marzeń w zamian za uzyskanie fałszywego bezpieczeństwa nie jest niczym więcej jak najgorszą wymianą w życiu. Wymianą w której wyniku możemy zyskać minimum tracąc absolutnie wszystko.

Media. Mówią nam jak powinniśmy się zachowywać, co powinniśmy robić, co powinniśmy kupować by czuć się bezpiecznie. Gazety, programy telewizyjne, programy radiowe, portale internetowe niezależnie od środka przekazu medialnego widzimy wzorce zachowań które powinniśmy spełniać by być szczęśliwym. Musisz skończyć uczelnię, ale tylko taką która jest najwyższa w rankingach, musisz zdobyć pracę która jest najbardziej opłacalna wg najnowszych statystyk. Mark Twain, który w wieku 12 lat przerwał naukę z powodów finansowych powiedział kiedyś: „są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki”. Trudno się z tym nie zgodzić. Musisz pracować w taki sposób w jaki wymaga od Ciebie społeczeństwo by być szczęśliwym. Najlepiej niech to będzie praca na etacie w najbardziej znanej korporacji. To wtedy będzie to, wtedy będziesz szczęśliwy.

Co wydaje się śmieszne, ja sam o mało nie popełniłem największego błędu mojego życia. W wieku 16 lat postanowiłem że zostanę informatykiem. Do teraz tak naprawdę nie wiem czy była to moja decyzja, moich rodziców czy też jakiegoś dziennikarza który stwierdził że praca na jednym stanowisku jest lepsza od drugiej. Z tamtego kierunku na szczęście zrezygnowałem. Cieszę się, że nie była to też pochopna decyzja i miałem możliwość przekonać się jak ta praca w rzeczywistości wygląda.

Pewnego dnia podczas pracy zastanawiałem się czy chcę by tak wyglądała moja praca i moje życie. Mimo relatywnie wysokich zarobków nie mogłem powiedzieć że to jest to co w moim życiu sprawia mi największą frajdę i to chcę robić do końca życia. Zaczęło brakować mi motywacji. To był dla mnie potężny kop w zadek. Zacząłem się zastanawiać, szukać rozwiązań, alternatyw. W tamtym momencie zacząłem przechodzić ogromną transformację osobowości. Przestały mi wystarczać standardy wytyczone mi przez społeczeństwo i zacząłem zastanawiać się czego JA tak naprawdę chcę. Zacząłem zastanawiać się jak mogę wykorzystać swoje życie w najpełniejszym jego potencjale, co takiego mogę dać światu by czuć poczucie dumy, radości oraz satysfakcji z tego iż spełniam własne marzenie.

Każdy z nas ma gdzieś głęboko potencjał
który tylko czeka by go wydobyć na zewnątrz
– Przemysław Bajno

To były moje początki to był początek gdy zacząłem wgłębiać się w temat coaching, autocoachingu oraz rozwoju osobistego. Pewnego dnia znalazłem odpowiedź na moje pytanie. I jeśli do tej pory nie wiedziałeś czym jest to co chcesz robić w życiu, to właśnie teraz się dowiesz!

Zadanie

W poniższym zadaniu odpowiesz na parę pytań. Skuteczność tego zadania będzie zależeć od tego na ile pytań odpowiedziałeś i jak ważne były dla Ciebie odpowiedzi które Ci przyszły do głowy.

Co z wszystkich rzeczy które robisz sprawia ci przyjemność?

To pytanie jest podstawą. Jak być może się domyślasz, pytam się tutaj o twoje wartości. Twoje pasje, hobby, to co lubisz robić w wolnym czasie (np. w moim przypadku: odrywanie nowych rzeczy, tworzenie, stawianie sobie wyzwań). Gdy wymienisz takich minimum sześć, zadaj kolejne pytanie: Co mi to daje? Czy też Do czego to prowadzi? Dzięki temu odkryjesz wartości którymi się kierujesz, wybierając takie a nie inne formy spędzania wolnego czasu. Stawanie nowych wyzwań w moim przypadku daje mi możliwość rozwoju, uzewnętrznienia własnej kreatywności oraz urozmaicenia emocjonalnego – prowadzi do ekscytacji oraz błogości w chwilach gdy są już zrealizowane. Kreatywność, rozwój oraz urozmaicenie emocjonalne to są jedne z moich wartości. Przez pryzmat tych wartości postrzegam świat. Zrób i zapisz na kartce wszystkie a będziesz miał kryteria które definiują twoje życie.

Jakie są najważniejsze wydarzenia Twojego życia?

Teraz zajmijmy się tym co jest dla Ciebie istotne. To na co zwracasz uwagę i emocje z tym związane które są dla Ciebie ważne. Po wymienieniu wszystkich przejdź do pytania: Dlaczego akurat te? Co zyskałem dzięki temu? Czego się nauczyłem? Dzięki temu znajdziesz te bodźce które popchną Cię do przodu. Potrzebujesz ich, jeśli by tak nie było, nie wymieniłbyś ich tutaj. To one nadają głębi i wagi twojemu życiu.

W trakcie jednej chwili można zapomnieć całe życie,
Ale w ciągu całego życia nie zapomnisz tej jednej chwili

Jakie są Twoje marzenia oraz co chcesz osiągnąć/zdobyć/mieć?

Teraz trochę pofantazjujemy. Wyobraź siebie z wszystkimi zasobami, umiejętnościami, czasem, pieniędzmi, emocjami, ludźmi itd. Odjedź do krainy marzeń, całkowicie nieograniczonego miejsca, bez sceptycyzmu, bez wątpliwości i lęki. Z ciekawością małego dziecka które tworzy swój świat i wie że może osiągnąć wszystko. Pamiętaj że wszystko co miało miejsce w rzeczywistości (na zewnątrz) musiało się zacząć wewnątrz Ciebie. Świadomie czy też nie. Gdy już będziesz miał marzenia, zapytaj się siebie Dlaczego takie marzenie? Co mi ono da? Dzięki temu będziesz miał wartości, emocje i podstawy by osiągnąć niezwykłą motywację. Do tego będziesz dążył.

Mając odpowiedzi na te wszystkie pytania, zacznij je porównywać i podsumowywać. Jak już to zrobisz powoli zacznij odkrywać wartość nadrzędną Twojej misji życiowej. Może to być nawet idea, która łączy te wszystkie odpowiedzi razem. Na podstawie jej stwórz w głowie wizję, w której zobaczysz w takim środowisku, z takimi umiejętnościami, robiącego to co kochasz. To właśnie będzie początkiem Twojej misji. Twoja misja, to co chcesz robić będzie twoim prezentem w stronę innych, to będzie dawało znaczenie twojemu życiu. Czasami odpowiedź nie przyjdzie od razu. Czasami odpowiedź będzie bardzo zamglona. Ale mimo to pozostań spokojny i pewny. Wizja w pewnym momencie przyjdzie sama i całym sobą poczujesz że to jest właśnie to.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *