Jak terroryzm wpływa na psychikę?

Jak terroryzm wpływa na psychikę?

Kiedy terroryści uderzają, w Paryżu, w Brukseli, wydarzenia, uwiecznione na zdjęciach i przekazach filmowych, a przekazywane za pośrednictwem komunikacji masowej, są odczuwalne na całym świecie.
 
Terroryści nie wybierają celów znaczących politycznie, czy militarnie, ale raczej te, których zaatakowanie będzie miało wpływ emocjonalny. Po atakach ekstremistów, zachodzą znaczące zmiany psychologiczne wśród ofiar i obserwatorów działań terrorystycznych.
 
Według badań naukowców z Uniwersytetu Vanderbilt, którzy analizowali wpływ ataków terrorystycznych na zachowania konsumenckie, konsumenci będą zmieniać swoje przyzwyczajenia po takich wydarzeniach. Dla przykładu, niektórzy badani, którzy przeżyli samobójcze ataki mające miejsce w restauracji, zaczęli wybierać miejsca w pobliżu kuchni. Tworzyli oni w ten sposób alternatywne wyjścia z sytuacji. To tylko subtelna zmiana w zachowaniu. Inni jednak zdecydowali się w ogóle nie korzystać z usług restauracyjnych, w obawie przed kolejnym atakiem.
 
Im większe poczucie utraty kontroli u ofiary bądź obserwatora tym bardziej dramatyczne zmiany w zachowaniu i próbie odzyskania poczucia stabilności można zaobserwować.
 

Psychologiczny wpływ terroryzmu

 
Natychmiastowy wpływ ataków terrorystycznych to rany fizyczne i śmierć. Ale szkody psychologiczne następują równie szybko. Arieh Shaley profesor psychiatrii wyjaśnia, iż krótko po przeżyciu traumatycznego wydarzenia, wydarzenie to przestaje być konkretnym zdarzeniem, a zaczyna być wydarzeniem psychologicznym. Jako takie musi zostać przetworzone i przyswojone, co oznacza, że staje się częścią wewnętrznej sieci doświadczeń i znaczeń ofiary.
 
Traumatyczne wydarzenia są nie tylko zinternalizowane, ale także wielokrotnie przypomniane i przekalkulowane – są stopniowo przyswajane. Dlatego konieczna jest wczesna interwencja aby pomóc ofierze odzyskać równowagę psychiczną.
Strach przed terrorem u osób, które przeżyły ataki jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu tętna spoczynkowego, predyktorem śmierci w wyniku chorób sercowo-naczyniowych, czy udarów mózgu – jak podają badacze z Uniwersytetu Hebrew, którzy przebadali pod tym kątem 17 tys. Izraelitów.
 
Psychologiczny wpływ terroryzmu nie jest zarezerwowany jedynie dla bezpośrednich ofiar ataków. Ich bliscy, obserwatorzy, a także inne osoby emocjonalnie zaangażowane w wydarzenia, także narażone są na ekstremalny stres i także przeżywają cierpienie.
 
Reakcje na traumatyczne wydarzenie są skomplikowane. Każdy dąży do tego aby odzyskać równowagę psychiczną i każdy robi to w inny sposób.
 
Często mijają dni, czy tygodnie, a osoby, które przeżyły atak, nie do końca rozumieją co im się przydarzyło. Kiedy już wyjdą z tej fazy, wchodzą w etap złości i gniewu – zwłaszcza ci, którzy musieli dodatkowo zmagać się z ranami fizycznymi, zwłaszcza tymi zadanymi bezpośrednio przez terrorystów. Po fazie depresji, będą musieli zaakceptować sytuację i iść dalej pomimo ran fizycznych i psychicznych.
 
Ważnym jest aby ofiary tych wydarzeń mogły mówić o tym co przeżyły. Rozmowa może czasami pomóc ofiarom wyjść ze stanu odrętwienia i spowodować, że zaczną sobie zdawać sprawę z tego co się właśnie wydarzyło. Czasami wystarczy pozwolić wypłakać się i uwolnić emocje. Najgorszym co może się zdarzyć w takiej sytuacji, to zostać samemu. Ci co przeżyli muszą wiedzieć, że nie są sami, że jest obok nich ktoś, kto wysłucha i wykaże się empatią, ktoś kto będzie „cierpiał razem z nimi”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *