Kiedy dziecko zaczyna słyszeć w brzuchu

Kiedy dziecko zaczyna słyszeć w brzuchu

Ciąża to cudowny czas, w którym dowiadujemy się wielu nowych informacji o dzieciach i sposobie, w jaki się rozwijają. Pytania dotyczące zdrowia, odżywiania się, sportu, używek itd. pojawiają się bardzo często. Rodzice chcą wiedzieć też o takich rzeczach jak to, od kiedy dziecko słyszy w łonie matki. 

Kiedy pojawia się słuch u dziecka?

Po pierwszych czterech tygodniach w ciele dziecka tworzą się pęcherzyki słuchowe. Po siedmiu tygodniach widać wyraźnie kształt uszu. Już w tym momencie można poznać, po kim dziecko odziedziczyło tę część ciała. Jednak do pełnego utworzenia się wszystkich narządów potrzebnych do słyszenia jeszcze długa droga. Dopiero wokoło czternastym tygodniu ciąży organy są gotowe. Piąty miesiąc to moment, kiedy dziecko zaczyna słyszeć w brzuchu.

Jak dźwięki wpływają na dziecko?

Badania przeprowadzone pokazały, że dziecko śpiewaczki operowej niemal natychmiast się uspokajało, kiedy zaczynała śpiewać. Natomiast Maluch w brzuchu matki, która gra na instrumencie reaguje w bardzo żywy sposób. Najintensywniej na dziecko działają instrumenty, które wydają niskie dźwięki np. fagot czy wiolonczela.

Co słyszy Maluch w brzuchu

Matczyny brzuch nie jest miejscem kompletnej ciszy. Przez całą dobę do Malucha dochodzą odgłosy bicia serca matki, szelest przepływającej krwi, przyspieszony oddech, burczenie w brzuchu. Nawet z jego maleńkiego ciała słyszy różne odgłosy. Chociaż taka mieszanina dźwięków dla nas wydaje się czymś nieprzyjemnym, dla dziecka nie ma lepszego tła do życia. To jest również powód, dlaczego noworodki szybko uspokajają się i zasypiają pod wpływem szumu odkurzacza czy suszarki do włosów.

Jak dziecko słyszy w łonie matki?

Czy zastanawiałeś się, jak dziecko słyszy dźwięki w brzuchu matki? Możesz to w prosty sposób sprawdzić. Wystarczy zanurzyć głowę pod wodę. Dźwięk jest wtedy przytłumiony i delikatniejszy. Jednocześnie słychać go bardzo dobrze. Dlaczego tak się dzieje? Maluch zanurzony jest całkowicie w wodach płodowych. Dlatego odbiera dźwięk przez nawet najdrobniejsze wibracje.

Jaki jest ulubiony dźwięk dziecka?

We wszystkich przypadkach będzie to głos matki. Niezależnie czy głośny, czy cichy – dziecko od razu go wykrywa. Okazuje się, że dziecko uspokaja się, jego oddech jest łagodniejszy, a ruszy w ciele mniej gwałtowne, kiedy słyszy głos matki. Jednocześnie ulubiona muzyka rodziców, nie musi być ulubioną muzyką Malucha. Nie należy się dziwić, że w czasie ulubionego koncertu jazzowego dziecko porusza się niespokojnie.

W przygotowaniu artykuły pomógł portal: https://redtips.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *