Nuty zapachowe perfum, czyli intrygująca melodia dla nosa

Nuty zapachowe perfum, czyli intrygująca melodia dla nosa

Perfumy ukryte we flakoniku niejednokrotnie sprawiają, że w ludzkim wnętrzu zaczyna wybrzmiewać piękna, nieokiełznana, zmysłowa muzyka. Gdyby tak bliżej przyjrzeć się produkcji wytwornych zapachów, jak i tych z nieco niższej półki, można odnieść śmiałe wrażenie, że proces wytwarzania zapachu jest bardzo podobny do komponowania muzyki, melodii. Warto wiedzieć, że każdy z zapachów to kompozycja złożona z trzech nut, które zawierają różnorodne składniki decydujące o całokształcie perfum.

Nuta głowy – doskonały wstęp

Nuta głowy w każdym zapachu ma pierwszeństwo. To ona wybrzmiewa najsilniej, kiedy otwieramy flakon i to ją czuć na skórze przez pierwsze minuty. Nuta głowy jest bardzo ważna, gdyż to ona zazwyczaj decyduje o tym, czy sięgniemy po dany zapach więcej niż raz. Nuta głowy wybrzmiewa najsilniej, kiedy dobieramy dla siebie zapach w drogerii. Ten akord jest bardzo intensywny, jednak nie unosi się zbyt długo – zazwyczaj ok. 20 minut. Koniecznością jest, by ta nuta dobrze komponowała się z nutą serca. Poczucie harmonii jest bardzo ważne, gdyż odpychające się połączenia mogą całkowicie zniszczyć zamysł perfumiarza.

Nuta serca – rozwinięcie godne mistrzów

Drugą z kolei nutą, która wybrzmiewa po aplikacji perfum jest nuta środkowa. Pojawia się zazwyczaj po ok. 10 minutach i przez niedługi czas współistnieje z nutą głowy. Perfumy, które harmonijnie łączą nutę serca z nutą głowy to cel każdego perfumiarza. Dobre perfumy powinny zaskakiwać odbiorcę swoją wonnością oraz nietuzinkowym połączeniem zapachów. Nuta serca występuje najczęściej w korzennej bądź kwiatowej formie, a na ciele może utrzymywać się do dwóch godzin.

Nuta bazowa – doskonałe zwieńczenie

Nuta bazowa, inaczej nazywana także podstawą czy nuta głębi, to oparcie dla dwóch poprzednich nut. Zazwyczaj możemy ją wyczuć dopiero po ok. 200 minutach od zapodania zapachu na ciało. Całe perfumy opierają się właśnie na tej nucie. Jest to ich rdzenna, prawdziwa odsłona. Podstawa zazwyczaj bywa mało intensywna, jednak doskonale wpływa na całokształt i jest niezwykle charakterna. Choć baza wybrzmiewa na samym końcu, każdy perfumiarz rozpoczyna swoją kompozycję właśnie od niej, gdyż doskonale zdaje sobie sprawę, jak istotną rolę odgrywa w całości. Wybierając odpowiednie perfumy dla siebie, warto dokładnie przyjrzeć się wielu różnorodnym zapachom i nie przywiązywać wagi do jednej jedynej marki, gdyż wiele istniejących na rynku oferuje wspaniałe kompozycje zapierające dech w piersiach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *