Tania energia elektryczna, czyli kilka słów o systemach fotowoltaicznych

Tania energia elektryczna, czyli kilka słów o systemach fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne nieustannie zyskują w Polsce coraz większą popularność. Na dachach domów i garaży, a także w obrębie przydomowych ogrodów z każdym rokiem przybywają nowe panele. Do ich instalacji zachęcają nie tylko oszczędności w rachunkach za prąd, ale także dotacje unijne, rządowe i samorządowe w ramach programów mających na celu poprawę jakości powietrza, dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

Tania energia elektryczna

Dzięki instalacji paneli możemy zyskać znaczne oszczędności w rachunkach z prąd. Jest to bardzo zauważalne zwłaszcza w dłuższym okresie. Sumowane ceny rachunków za prąd już w ujęciu rocznym dają duże kwoty pieniędzy. Podstawową właściwością, jaką posiadają panele fotowoltaiczne to zamiana energii słonecznej, czerpanej prosto od padających promieni słonecznych na energię elektryczną.

To niesamowity sposób, dzięki któremu można być znacznie bardzie ekologicznym i przyczyniać się do lepszego stanu środowiska naturalnego, które jest przecież wspólnym dobrem wszystkich ludzi. Poczucie wspólnoty i współodpowiedzialności za negatywne zmiany klimatu, jakie postępują, z coraz większą siłą, powinny zmotywować nas do oszczędzania energii elektryczne i dbania o środowisko wykorzystując odnawialne źródła energii elektrycznej.

System fotowoltaiczny

Zainstalowane na dachu panele fotowoltaiczne podłączone są do sieci elektrycznej domu. Dzięki temu mamy darmowy prąd, bo pochodzący z promieni słonecznych. Ponadto często występują nadwyżki produkowanej energii elektrycznej przez system paneli fotowoltaicznych, które można spożytkować przez ogrzewanie wody lub też całego domu. Jest to opłacalne, gdyż prąd uzyskany z paneli mamy przecież za darmo. Ponadto istnieje możliwość magazynowania lub sprzedaży energii elektryczne, która została dla nas wyprodukowana. Posiadając zainstalowane panele fotowoltaiczne mamy pełną niezależność energetyczną, przez co nie musimy już się martwić na przykład rosnącymi cenami prądu.

Kosztowna inwestycja

Zakup i zainstalowanie paneli fotowoltaicznych wiąże się niestety z dużymi kosztami, co jest czynnikiem, który skutecznie odstrasza wielu potencjalnych nabywców. Istnieją jednak różne dofinansowania rządowe, a także unijne wspomagające osoby prywatne, ale także firmy i instytucje w zakupie paneli. Wówczas ich koszt znacznie spada i część osób decyduje się na zakup paneli fotowoltaicznych. Zakupu można również dokonać przez zaciągnięcie nisko oprocentowanego kredytu na przykład na dziesięć lub piętnaście lat. Korzystniej jest bowiem spłacać co miesiąc raty za zakupione panele niżeli płacić rachunki za prąd. Jest to wszak inwestycja, która zwraca się stosunkowo szybko. Niektóre firmy decydują się na pozyskiwanie dofinansowania w imieniu klientów – jest to dostępne na przykład w 4oze.pl fotowoltaika pomorskie – co znacznie ułatwia kwestie związane z finansowaniem projektu.

Znacznym utrudnieniem może być zaś brak odpowiedniej ilości słońca na naszym dachu lub w obrębie naszej działki. W takich sytuacjach zakup i montaż paneli fotowoltaicznych nie jest opłacalny, gdyż nie będą one w stanie produkować wystarczającej ilości energii elektrycznej. Wówczas można zastanowić się nad alternatywnym źródłem energii, takim jak energia pozyskiwana z siły wiatru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *