Umowy deweloperskie – dlaczego warto analizować je z prawnikiem?

Umowy deweloperskie – dlaczego warto analizować je z prawnikiem?

Zakup mieszkania od dewelopera wiąże się niechybnie z podpisaniem odpowiedniej umowy. Jej przygotowaniem zajmuje się zwykle deweloper, a część osób po prostu ją podpisuje, niekiedy nawet bez przeczytania w całości, nie mówiąc już o prowadzeniu jakichkolwiek negocjacji.

Nie jest to najlepsze rozwiązanie. Może się później okazać, że w jej treści znajdowały się problematyczne zapisy. Alternatywą wartą rozważenia jest zwrócenie się po pomoc do prawnika. Dlaczego warto zdecydować się na taki krok? W czym dokładnie może pomóc kancelaria adwokacka?

Dlaczego warto omówić umowę deweloperską z prawnikiem?

Umowy deweloperskie nie należą z reguły do umów nieskomplikowanych i krótkich. Nie mając rozbudowanej wiedzy i doświadczenia z zakresu prawa, łatwo coś przegapić czy źle zrozumieć. Przy tym konsekwencje jakiejkolwiek pomyłki mogą być znaczne – w końcu mówimy tutaj o inwestycji w nieruchomość.

Dlatego też lepiej nie próbować poradzić sobie z analizą umowy deweloperskiej samodzielnie, a zamiast tego udać się do kancelarii, najlepiej takiej, która specjalizuje się właśnie w tego typu kwestiach. Dobra kancelaria, jak na przykład Capital Legal umowy deweloperskie analizuje pod wieloma kątami.

Między innymi sprawdza, czy nie ma w nich żadnych błędów bądź klauzul abuzywnych (niedozwolonych), a także, czy pojawiają się wszelkie elementy zabezpieczające prawa ich klienta, typowe dla umów deweloperskich. Chodzi tutaj chociażby o postanowienia dotyczące tego, że deweloper w przestrzeni wspólnej stworzy plac zabaw dla dzieci.

Prawnik również zajmie się prowadzeniem ewentualnych negocjacji (co może być bardzo korzystne, ale jest niełatwe i stresujące, w związku z czym klienci na własną rękę często negocjacji nie podejmują).

Kiedy jeszcze warto zasięgnąć pomocy prawnika odnośnie do umowy deweloperskiej?

Zawarcie umowy deweloperskiej to jedno, przestrzeganie jej zapisów przez dewelopera – drugie. Niestety, może się zdarzyć, że deweloper, czy to ze swojej winy, czy nie do końca, nie spełni postanowień tego dokumentu. Na przykład nie dotrzyma terminu oddania nieruchomości do użytku albo nie zbuduje w przestrzeni wspólnej czegoś, do czego zbudowania się zobowiązał.

Można w takiej sytuacji potencjalnie podjąć kroki prawne względem niego. Najlepszym sposobem na zapewnienie sobie wysokich szans na odniesienie sukcesu będzie skonsultowanie sprawy z prawnikiem. W pierwszej kolejności oceni on, czy rzeczywiście umowa została niedotrzymana i jakie jest prawdopodobieństwo wygrania sprawy, a następnie może na przykład przygotować niezbędne dokumenty lub reprezentować klienta w sądzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *