Utrata danych z pendrive

Utrata danych z pendrive

Awaria sprzętu, hakerskie oprogramowanie czy zwykła nieuwaga użytkownika, stanowią czasem powód utraty danych z naszego urządzenia USB https://wolainfo.pl/odzyskiwanie-danych-z-pendrive/. Choć wydaje się, iż jest to proces nieodwracalny, to rozwój specjalistycznych programów sprawił, iż odzyskiwanie danych z dysków USB jest dziś naprawdę proste i skuteczne. Zanim jednak przejdziemy do takiego oprogramowania, przyjrzyjmy się kilku metodom, które ustrzegą nas przed stratą cennych danych.

Jak zapobiegać utraceniu wszelkich danych z pendrive?

Pierwszym i najprostszym sposobem, dzięki którym nie będziemy musieli się martwić o nasze pliki, jest zapisanie ich na dwóch nośnikach. Może to być zarówno inny pendrive jak i dysk twardy. Istnieje również możliwość wysłania danych w tzw. chmurę, czyli swego rodzaju internetowy dysk. Mimo, iż takie rozwiązanie wydaje się na dłuższą metę męczące, to zdecydowanie niweluje ono szansę utraty danych.

Innym środkiem, dzięki któremu nasze pliki będą bezpieczne, jest zainstalowanie oprogramowania antywirusowego. Dzięki temu rozwiązaniu żaden wirus nie “wyczyści” naszego pendrive’a i oszczędzi nam to sporo problemów z odzyskiwaniem danych.

Ostatnim i jednocześnie najbardziej trywialnym sposobem, jest ostrożne obchodzenie się z plikami zapisanymi na naszym dysku USB. Najczęstszą przyczyną utraty danych, mimo iż mogłoby się wydawać inaczej, jest właśnie nasza nieuwaga. Pamiętaj: zanim coś usuniesz – pomyśl!

Jak odzyskać dane z pendrive?

Jeżeli żadna z powyższych metod nie okazała się skuteczna, bądź żadnej z nich nie zastosowaliśmy, przejdźmy już do samego procesu odzyskiwania danych z pendrive’a. Jeśli boisz się robić to na własną rękę, możesz udać się do profesjonalisty. Sam proces nie jest ani trudny, ani niebezpieczny dla osób, które nie boją się pracować na sprzęcie komputerowym ani z takim sprzętem. Jednakże nie każdy ma taką smykałkę i nie musi jej mieć. Ponadto, istnieje wiele wysokiej jakości darmowych programów, które nam to umożliwiają. Właśnie one stanowić będą przedmiot naszej uwagi.

Pierwszy na naszej liście jest Disk Drill Free. By odzyskać dane z naszego pendrive’a musimy jedynie wskazać katalog. Aplikację cechuje szybkość, przejrzystość i co najważniejsze – skuteczność.

Kolejny program to Recuva, który najlepiej sprawdza się w sytuacji, gdy nasz plik został usunięty niedawno. Jest on odpowiedni zarówno dla niezaawansowanych użytkowników komputera, jak i dla tych bardziej doświadczonych. Aplikacja umożliwia mianowicie sprecyzowanie parametrów odzyskiwania danych. Warto wspomnieć o przyjaznym dla użytkownika interfejsie, który znacznie ułatwia pracę w tym programie.

Ostatni na naszej liście jest polski StrongRecovery. Oprócz przywrócenia nam utraconych plików, posiada również narzędzie filtrujące. Dzięki niemu, zachowane zostają nie tylko dane, ale również katalogi, w których się one znajdowały. Aplikacja ta sprawdza się w każdej okoliczności, bez względu na to w jaki sposób utraciliśmy nasze dane. Jednak jeśli ich rozmiar przekracza 1 GB, musimy niestety zakupić licencję.

Obsługa wymienionego wyżej oprogramowania jest podobna. Wystarczy wskazać lokalizację naszego pendrive’a oraz kliknąć przycisk “odzyskaj”. Wiele osób będzie w stanie zrobić to samemu, a dla tych, które nie chcą się w to bawić pomocy udzieli serwis komputerowy. Jeżeli więc w jakiś niefortunny sposób utracisz dane na swoim dysku USB, nic nie stoi na przeszkodzie by je odzyskać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *