Zbiorniki na olej – rodzaje, wskazówki, wykorzystanie

Zbiorniki na olej – rodzaje, wskazówki, wykorzystanie

Jeśli kupujesz dom z ogrzewaniem olejowym, czytaj dalej. Domy, które obecnie wykorzystują (lub wcześniej używały) ciepło z oleju, będą miały jakiś rodzaj zbiornika oraz węże do oleju. Zbiorniki oleju przechowują paliwo olejowe do takich pieców.

Jakie wyróżniamy główne typy zbiorników oleju?

Naziemne zbiorniki na olej – chociaż zwykle są nieestetyczne i podatne na warunki zewnętrzne, ich konserwacja jest łatwa. Dodatkowo w przypadku wystąpienia nieszczelności można to zauważyć i szybko naprawić. Jeśli chodzi o zbiorniki pod ziemią – to oczywiście lokalizacja chroni je przed aktami wandalizmu, otaczające je gleby zapewniają dobrą izolację, ale za to ich ogólny koszt jest większy – co wynika z konieczności kopania dziury pod zbiornik. Pamiętaj też, że będzie tutaj potrzebny specyficzny wąż do oleju. Ogólnie uważa się, że zbiornik znajduje się pod ziemią, jeśli jego orurowanie i co najmniej 10 procent jego całkowitej objętości znajduje się pod ziemią. Jeszcze jednym typem są zbiorniki wewnętrzne. Zbiorniki te są łatwo dostępne, a także chronione przed żywiołami i warunkami atmosferycznymi – jeśli więc możliwe jest ich posiadanie, zdają się być  w wielu przypadkach najlepszą z możliwych opcji.

Wielkość zbiornika a zużycie oleju

Generalnie można spodziewać się większego zużycia oleju opałowego dziennie w miesiącach zimowych. Ta ilość zwykle jest równa całkowitej ilości potrzebnej do ogrzania domu przez resztę roku. Oznacza to, że prawdopodobnie będziesz musiał uzupełnić zbiornik przynajmniej raz w zimie. Koszt uzupełnienia może się różnić, a same zbiorniki są uzupełniane przez firmę dostarczającą olej – upewnij się, że ta z którą współpracujesz posiada odpowiednie węże do paliwa tego rodzaju. Uwaga dodatkowa jest taka, że piece olejowe mają wyższy BTU, więc ogrzewają dom bardziej równomiernie, ale ich odpowiedniki, piece gazowe, są o około 10% bardziej wydajne i mają ogólnie niższą cenę paliwa.

Podziemne zbiorniki na olej

Przyjrzyjmy się na koniec jeszcze bliżej podziemnym zbiornikom na olej, które są najbardziej problematyczne dla właścicieli domów. Zwłaszcza te budowane przed połową lat 80-tych, gdyż w tych czasach podziemne zbiorniki na olej były wykonane z gołej stali, która z czasem może korodować. Kiedy struktura zbiornika słabnie, olej może wyciekać do otaczającej gleby i wód gruntowych, czyniąc nieruchomość zagrożeniem dla środowiska. Jeśli dojdzie do takiego wycieku, możesz spodziewać się zapłaty dziesiątek tysięcy kary za usunięcie zbiornika i przywrócenie gleby do zdrowego i bezpiecznego stanu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *