Chcesz zostać biegłym sądowym? Sprawdź te informacje

Chcesz zostać biegłym sądowym? Sprawdź te informacje

Rola biegłego sądowego przynosi prestiż zawodowy i społeczny. Jest to przecież ekspert o najwyższych kwalifikacjach, ogromnej wiedzy, dobrych umiejętnościach i wieloletnim doświadczeniu. Jeśli i Ty chcesz zostać wpisany na listę biegłych sądowych, musisz zapoznać się z tymi informacjami.

Kto może zostać biegłym sądowym?

Biegłym sądowym może zostać osoba, która ukończyła 25 lat, posiada zaświadczenie o niekaralności oraz wykazuje najlepsze kompetencje, by móc sporządzać opinie sądowe w ramach danej specjalizacji.

Chętni, którzy chcą zostać wpisani na listę biegłych sądowych przy danym Sądzie Okręgowym, muszą złożyć odpowiedni wniosek, a wraz z nim dokumentację, która świadczy o ich wykształceniu, zdobytych certyfikatach czy ukończonych kursach.

Kadencja biegłego sądowego

Kadencja biegłego sądowego trwa 5 lat i przez ten czas jest on zobowiązany do sporządzania niezależnych, obiektywnych i rzetelnych opinie, które nierzadko są wsparciem dla sędziego i stanowią główny dowód w sprawie.

Wynagrodzenie biegłego sądowego

To ustalane jest odgórnie, a jego wysokość zależna jest od stopnia wykształcenia biegłego sądowego oraz godzin pracy, jakie musi poświęcić do sporządzenia ekspertyzy. Znaczenia nie ma zaś specjalizacja czy użyte narzędzia w celu wydania opinii.

Jak sprawdzić obecność biegłych sądowych?

W Polsce nadal brakuje biegłych sądowych o różnych specjalizacjach. Można to sprawdzić, wpisując w wyszukiwarce hasło typu „lista biegłych sądowych białystok” czy wpisując inne, dowolne miasto. Najczęściej brakuje medyków, ale też innych ekspertów. W związku z tym sędzia ma prawo do powołania tzw. biegłego ad hoc. To specjaliści, którzy nie pełnią kadencji biegłego, za to mają kwalifikacje, by sporządzić najlepsze opinie na potrzeby wydawania sprawiedliwego werdyktu. Dzięki temu sprawy sądowe toczą się szybciej.

Co ważne, praca biegłych sądowych jest najczęściej dodatkowym zajęciem zawodowym, a biegli sądowi wykonują równocześnie inną pracę zarobkową. Fachowcy muszą jednak godzić dwie funkcje i zawsze znaleźć czas, by sporządzić opinię na potrzeby danego postępowania. Nie mogą odmówić pracy na rzecz Sądu, jeśli tylko pełnią 5 letnią kadencję. Ekspertyza musi być ponadto wykonana rzetelnie, zgodnie z najnowocześniejszą technologią i najlepszymi umiejętnościami. Opinia musi być niezależna, nie może być stronnicza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *