Domowe sposoby na katar

Domowe sposoby na katar

Dla niektórych to jedna z najbardziej męczących dolegliwości, uniemożliwiająca codzienne funkcjonowanie. Katar, wywołany głównie przez wirusy, potrafi utrzymywać się tygodniami lub miesiącami. Jest zmorą dla naszych kontaktów ze światem oraz wpływa negatywnie na nasze samopoczucie i zdrowie. Oto domowe sposoby, jak radzić sobie z katarem.

Czy katar trzeba leczyć?

Wraz z katarem mogą dopaść nas inne dolegliwości – ból głowy, mdłości, drapanie w gardle czy złe samopoczucie. W powszechnej opinii panuje przekonanie, że kataru nie powinno się (i nie trzeba) leczyć. Wiele osób uważa, że sam minie. Nic bardziej mylnego. Długo trwający katar często prowadzi do wielu konsekwencji zdrowotnych. Nasze zdrowie, raz nadszarpnięte, będzie jeszcze długo dawało nam o sobie znać. Nie należy więc go zaniedbywać – nieleczony katar może trwać miesiącami. Jak zatem sprawić, aby katar trwał jak najkrócej?

Domowe sposoby na katar – niezawodne remedium

Jeżeli zdarzy nam się przemarznąć i przeczuwamy, że może skutkować to przeziębieniem, najlepiej działać jak najszybciej. Od razu po powrocie do domu w ogrzaniu może pomóc gorąca kąpiel z dodatkiem olejku lub wymorzenie stóp w gorącej wodzie. Po kąpieli spędź trochę czasu w cieple, owinięta kocem i wypij gorącą gorącą herbatę. Możesz dodać do niej cytrynę, miód lub imbir. Skutecznie wspomogą Twoją odporność, jeśli będzie musiała walczyć z wirusami. Jeżeli jesteś już chory, na katar i zatkany nos może pomóc inhalacja z dodatkiem olejku z eukaliptusa. Możesz narzucić na głowę ręcznik i inhalować drogi oddechowe nad miską z gorącą wodą. Oddychając głęboko, usuniesz wydzielinę i zlikwidujesz katar. Pij również dużo płynów, a jeżeli jesz, wybieraj gorące lub ostre potrawy. W czasie infekcji dbaj dokładnie o swoje zdrowie. Podobnie jak cytryna, dużo witaminy C zawiera natka pietruszki. Możesz dodać ją do spożywanych posiłków. Stosuj również czosnek, który pomaga w walce z chorobą. Katar może być niezwykle uciążliwy, ale jeżeli urozmaicimy naszą dietę podczas choroby o witaminy, powinien zdecydowanie szybciej minąć i dzięki temu pozwolić nam znowu cieszyć się zdrowiem.

Nie opieraj się jedynie na domowych sposobach – mimo że skuteczne, często nie zastąpią leków dostępnych w aptece. Wiedza o tym, jak radzić sobie z katarem domowymi sposobami to czasami za mało. Warto łączyć preparaty przepisane przez lekarza oraz te dostępne w domu – dzięki temu będziemy pewnie, że katar szybko minie, a nasze zdrowie wróci do normy. Podczas kataru warto zadbać o zatoki, ale również gardło, bo może on być sygnałem poważniejszej choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *