Leukocyty do komórki krwi biorące udział w stanie zapalnym, jaki toczy się w organizmie. Są odpowiedzialne przede wszystkim za ochronę organizmu przed wszelkimi infekcjami. Istnieją jednak sytuacje, kiedy może dochodzić do wzrostu ilości leukocytów w moczu.
Zbyt duża ilości i leukocytów w moczu
Zwiększona ilość leukocytów pojawiających się w moczu nazywana jest leukocytują. Zbyt wysoką obecność leukocytów w moczu można ustalić na podstawie badania ogólnego, gdzie leukocyty wykrywa się za pomocą paska. Jeżeli dojdzie wówczas do wykazania nieprawidłowości wykonuje się badanie mikroskopowe odwirowanego moczu, aby potwierdzić lub wykluczyć ewentualne schorzenie. Jednak ilość leukocytów w sposób nieznaczny może przekroczyć granicę wartości referencyjnych. Istnieją jednak przypadki, gdzie leukocyty pokrywają całe obserwowane pole. W ten sposób możliwa jest ocena preparatu w zakresie innych elementów morfologicznych, takich jak minerały czy krwinki czerwone. Intensywna leukocyturia może prowadzić do zmiany barwy moczu, zmętnienia. Pojawia się także charakterystyczny zapach. Natomiast mocz określa się wówczas mianem ropomoczu.
Z czego może wynikać zbyt duże ilość leukocytów w moczu?
Najczęściej leukocyty w moczu świadczą o występowaniu stanu zapalnego w obrębie dróg moczowych. Stan ten może być wywołany między innymi przez drobnoustroje. Najczęściej obecność drobnoustrojów wynika z upośledzenia występujących wewnątrz organizmu mechanizmów przeciwdziałających rozwijaniu się infekcji dróg moczowych. Z kolei przyczyną osłabienia może być menopauza, ciąża, anatomiczny układu moczowego, dieta, cukrzyca, zaburzenia w opróżnieniu pęcherza, przerost prostaty. Drogi moczowe mogą zostać skolonizowane przez drobnoustroje także w przypadku zastoju moczu i to na każdym poziomie układu moczowego. Przyczyną rozwoju drobnoustrojów może być także cofanie się moczu w górę układu moczowego, instrumentacja dróg moczowych czy też kamica moczowa.
Wysoki poziom leukocytów w moczu a zakażenie układu moczowego
Wśród najczęstszych przyczyn wysokiego poziomu leukocytów w moczu wyróżnia się zakażenie bakteryjne. W większości przypadków infekcji dróg moczowych drobnoustrojem izoizolowanym z moczu jest pałeczka okrężnicy. Bakteria ta w warunkach fizjologicznych stanowić może florę przewodu pokarmowego natomiast zakażenie to konsekwencja przeniesienia bakterii w okolice cewki moczowej. Natomiast znacznie rzadziej obserwuje się zakażenie układu moczowego wynikające z działania innych bakterii i drobnoustrojów. Występują jednak także grzybicze infekcje układu moczowego, zwłaszcza w przypadku pacjentów hospitalizowanych z cewnikiem, obciążonych cukrzycą. Występuje jeszcze tak zwana leukocyturia jałowa, kiedy w badaniu mikroskopowym moczu oprócz wyższej ilości leukocytów nie zauważa się bakterii lub innych drobnoustrojów. Objawem schorzenia są gorączka, trudności podczas oddawania moczu, pieczenie, częstomocz.